DÖKÜLGEN

Beyaz üzüm çeşididir. Daha ziyade şaraplık ve şirelik olarak  kullanılmaktadır. Aynı zamanda az miktarda da kurutmalık olarak  değerlendirilmektedir.

Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş çevrelerinde  yetiştirilmektedir.navatanı İzmir'dir. Adını İzmir İlinin Bornova ilçesinden alan çeşit, sınıflandırılmada "Muscat de Frontignan Türkiye’nin beyaz şaraplık üzüm çeşitlerinden Dökülgen özellikle  Güneydoğu, Doğu Akdeniz bölgelerinde, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş çevrelerinde yetiştirilir.

Taneleri orta büyüklükte,  kabuğu orta kalın ve dumanlı görünüştedir. Şarabı % 14 alkol ve litrede  yaklaşık 5 gr. asit içerir. Orta kalitede sofralık şarap vermesi yanında, iyi bir konyaklık şarap olup, vermut temel şarabı olarak da uygundur. Anadolu’nun diğer beyaz şaraplık üzümlerinden olan Kabarcık ve Hasandede ile yapılan kupajları da yapılmaktadır.

Salkım silindirik,iri (500-600 gr)dolgun tanelidir. Tane yeşilimtrak-sarı, oval,orta iri,1-2 çekirdekli,özel aromasızdır. Güneydoğu Anadolu bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Tane şekli; çok büyük, yumurta şeklinde, hafif puslu ve saydam eşit büyüklüktedir.

İrilik; orta irilikte olup tartılan 100 tanesinin ortalama ağırlığı 300gr.dır.

Kabuk; orta kalınlıkta, ağızda zor ezilmekte ve tane içinden ayrılmamaktadır.

Tane içi; dolgun etli ve çok suludur. Renksizdir. Çekirdek sayısı; çoğunlukla 1-2 çekirdekli çok az da 3 çekirdeklidir. Çekirdekler tane içinden kolay ayrılmamaktadır.

Tepecik izi; büyükçe, açık kahve renkli, öne doğru yatık ve fazlaca dışarıya çıkıktır.

Tat; gevşekçe etli, çok sulu ve çok tatlıdır.

Çekirdek tipi;Vinifera tipinde. Şekli; uzunca ve kalınca fakat çok geniş, büyükçe, sırt kısmı yassı, çoğunlukla yukarı kalkık ve az kavisli, kısa fakat kalınca boyunlu olup uçları yukarıdan karın tarafına doğru az yatık bir şekilde kesiktir.

Şalaz şekli; küçük, köşeli yuvarlak, az çekirdek tepesine doğru kaymış, etrafı çukur, kendisi kabarık ve yüksektir. Üzeri kumludur. Sırt çukuru enlice fakat az derindir.

Damar şekli; ince, dar ve uzun olup çekirdek ucundan sırt çukurunun ortasına kadar uzanmaktadır. Rengi; koyu kırmızı-kahve renklidir.

Büyüme: Çok kuvvetli olup omcalar orta yükseklikte ve daha ziyade yayvan büyümektedirler.

Verimlilik: Çok olup bir omcadan ortalama 8-10 kg ürün alınmaktadır.

Kullanma şekli: Pekmezlik, şirelik, şaraplık ve aynı zamanda az miktarda da kuruluktur.

Yetiştiği yer: GAZİANTEP Aşağı beylik bağları.


/

Mehmet Akif Ersoy Mah.152 sokak No:4/a Kemalpaşa - İzmir