PİNOT BLANC

Pinot Blanc( Pinot Bianco İtalya'da, Weissburgunder Almanya'da) halen üretimi ve dünya çapında köpüklü şaraplar kullanılan beyaz üzümdür.Çeşitli bir mutasyonPinot Grisbir mutasyonPinot Noir- diğer bir deyişle bu Pinot üzüm eski, genetik kararsız, aile parçasıdır.

Pinot Blanc genellikle kabul edilirChardonnay'in yedeği;Chardonnay gibi iyi şarap ile dolgun tarzı orta benzer üretirasitlikve meşe olgunlaşma iyi cevap verir.

Alsace, hala Pinot Blanc yapılan şaraplar baharat bir ipucu ile, badem kokular tarafından temsil edilmektedir.Damakta genellikle yelpazenin unlu ve kremsi sonunda, elma tatlar bir dizi gösterir.Onlar bazı hafif mineral özelliklerini görüntüleyebilir, ancak bu genellikle bölgede tercih meşe tedavi ile kapatılır.Cremant d'Alsaceşarapları, diğer taraftan, genellikle ceviz çeşitli tatlar sergileyen, daha keskin olma eğilimindedir.

Pinot Blanc birçok kullanılanBordoherhangi büyük miktarda asla şaraplar, ama.Bu moda üzümlerinden şarap lehine soluk olmasına rağmen geçmişte, o bile güzel kırmızı Burgundies biraz Pinot Blanc eklemek için yaygın bir uygulama oldu.

Kuzey-doğuİtalya'da, Pinot Blanc olarak bilinen Pinot Bianco ve Fransız meslektaşlarının daha vücutta çok hafif gevrek, kuru stilleri üretilmektedir.Iyi üreticilerin bazıları harmanlanmış Pinot Bianco şaraplar varil olgunlaşmasını kullanmak rağmen İtalyanlar nadiren, onların Pinot Bianco toplu üretiminde meşe kullanmak.Üzümlerinden Pinot Bianco şaraplar çok daha az yaygın İtalya'da, dünyanın diğer bölgelerinde daha vardır.

Yılında Avusturya ve Almanya, Pinot Blanc olarak bilinir Weissburgunder .Weissburgunder 19. Yüzyılda Avusturya'da geldi ve o kadar üzümlerinden şarap daha coğrafi etiketli harmanlarda daha sık görünmesi kuzeydoğu, yaygın yetiştirilir.Avusturya aynı zamanda lüks tatlı ve dokulu yapmak için çeşitli kullanır Trockenbeerenauslese.

 

Pinot Blanc de ticari Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Arjantin ve Uruguay'da üretilmektedir.Bu şarapların alkol seviyeleri iyi asidite şaraba biraz ekşi, mayhoş, kenar vererek, orta-yüksek olma eğilimindedir.Kanada bu şekilde yapılabilir ise Pinot Blanc yüksek doğal asitliği, Kaliforniya'da köpüklü şarap üretiminde popüler bir seçimdirbuz şarap.Kanada'nınOkanagan Vadisihala Pinot Blanc üretimi için kaliteli bir bölge olarak ün geliştirdi.

 

Kelimeler şunlardır:Pinot Bianco, Weissburgunder, Beli Pinot, Klevner (Alsace), Blanc Vrai (Champagne)

 

Gıda karşılaşmalar şunlardır:
Avrupa: Kiş Lorraine ;karides (linguine linguine al gamberi );karamelize gözleme (kaiserschmarrn) ve elma sosu (tatlı)
Asya: Tavuk hindistan cevizi sütü (simmered
 opor ayam );pad thai noodle
Amerika Kıtası: dev beyaz mısır ile Tuna salatası;
Midye çorbası
Afrika / Orta Doğu: sarımsak tavuk ve tahin soslu incir Izgara;
limon ve bal irmik pasta (basboosa) (tatlı)

 

Pinot Blanc (Pino Blan), Fransızların ünlü Pinot üzümleri ailesinin, Pinot Gris’den türetilmiş bir beyaz şaraplık üzüm çeşididir. Başta Chardonnay olmak üzere diğer kaliteli beyazların gölgesinde kalması nedeniyle daha çok kupajlarda ve köpüklü şaraplarda kullanılmaktadır.

 

Pinot Blanc’ın en iyi şarapları Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde yapılır. Alsace’ta Pinot Blanc üzümlerine “Clevner” veya “Klevner” de denir. Almanya’da “Weisser Burgunder” olarak bilinir. Avusturya’da özellikle Stiermark bölgesinde kaliteli şarapları yapılır. “Pinot Bianco” olarak adlandırıldığı İtalya’nın kuzeyinde de çok kaliteli şarapları yapılmaktadır.

 

Pinot Blanc üzümden yapılan şaraplar yumuşak, ferahlatıcı ve az asitli olur. Yeteri kadar kuru madde içeren bu şarapların kalitelileri Chardonnay’i andırır. Ülkemizde yetiştirilmeyen bu üzüm çeşidi, canlı bir karaktere sahip olması sebebiyle daha ziyade köpüklü şarap üretiminde kullanılır. Pinot Blanc sık sık Chardonnay ile karşılaştırılsa da Chardonnay kadar güçlü şaraplar vermez.


 

/

Mehmet Akif Ersoy Mah.152 sokak No:4/a Kemalpaşa - İzmir