RİESLİNG

Beyaz üzüm çeşididir. Şaraplık olarak tüketilir.

Anavatanı Almanya'dır. Almanya'da yaklaşık 1400 yıldır üretimi yapıldığı bilinmekte olan çeşit yoğun olarak; Mosel, Nahe ve Rheingau bölgelerinde üretilmektedir.

Verimli bir çeşittir. Asitli ve aromatik yapıya sahiptir. Serin iklim koşullarını daha çok sevmektedir. Küçük ve kalın kabuklu bir yapısı vardır. Olgunlaşma başlangıcında hafif yeşile kaçan sarı rengi, olgunlaştıkça yerini sarı ve kahverengi tonlarına bırakmaktadır. Olgunlaşabilmek için bol ve uzun süreli güneşlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Geç hasada gelen çeşit ancak ekim ayı sonlarında toplanabilmektedir.

Almanya dışında; Avusturya, İsviçre, Hırvatistan, Slovenya, Şili, Güney Afrika, Kaliforniya ve Avustralya'da yoğun olarak yetiştirilmektedir. Fransa'da ise resmi olarak sadece Alsace'de üretimine izin verilmektedir. Yıllık yağış ortalaması 500 mm'nin altında olmayan karasal iklim koşulları, killi taşlı topraklar ve özellikle nehir kenarındaki dik yamaçlar  karakteristik özelliğinin ortaya çıkabilmesi için önemli özelliklerdir.

Doluca Şaraplarının Şarköy'deki bağ alanlarında üretimi yapılmaktadır.


 

/

Mehmet Akif Ersoy Mah.152 sokak No:4/a Kemalpaşa - İzmir