ADAKARASI

Daha çok Balıkesir,Avşa Adası ve Erdek yöresinde yetiştirilen kaliteli ve yıllanmaya müsait şarap verme potansiyeli yüksek, kabuğu kalın ve iri taneli bir üzüm çeşidimizdir.  Koyu renkli ve yoğun aromalı fakat yumuşak içimli şaraplar elde edilir.

Bu üzümden üretilen şarapların tipik olarak ortalama alkol derecesi % 12 civarındadır.

Yetişen şaraplık üzümlerden Adakarası, Marmara Adassı ve Avşa Adası kaynaklı bir üzüm çeşididir.  Bu iki adada yine Cumhuriyet'in ilanına kadar oturan Rum vatandaşlar tarafından çokça yetiştirilmekteydi. Ne var ki önce nüfus mübaledesi, ardından da 1960'lardan başlayarak insanların özellikle Avşa Adası'nda yazın yalnızca 1-2 ay keyif sürmek uğruna bağları bozup yazlık ev inşa etmeleri sonucunda Adakarası üzümünün yetişme alanı çok azalmıştır.

Adakarası üzümünün taneleri iri kalın kabuklu ve serttir. Şarabının alkol miktarı ortamala yüzde 12,asit miktarı litrede 6-7 gramdır. Yıllandırmaya uygun şaraplar verir. Kupajlarda (Özellikle Cabernet Sauvignon ile) tercih edilir. Ancak ne yazık ki günümüzde iyi kaliteli Adakarası şarabı içmek neredeyse imkansızdır.

Adakarası üzümü,Avşa Adası'ndaki bir-iki küçük üretici tarafından orta kalitede şaraba dönüştürülmektedir.

Adakarası(Türkçe:Adakarası, "ada siyah"), bir olan Türkiye kırmızı üzüm çeşitli kökenli.Onun ünlü bir üretim yerdir Avşa Adası ama Adakara bir üzüm çeşididir tüm üretir Marmara Bölgesi'nde(özellikle Marmara kıyısı ve Doğu Trakya).Şarap da Avşa Şarap şekilde bilinmektedir bir alkol oranı, yaklaşık% 12, ve 6-7 gram / ​​litre ve bu şarap, asit yelpazesine sahiptir.Avşa Adası, bir yılda 1500 ton şarap üretmek.

Adakarası, Avşa ve Marmara adasında yetişen bir üzüm çeşididir. Bu iki adada yerleşimin ve yaz turizminin  artması ile beraber  üretimi oldukça azalmıştır.

Adakarası üzümünün taneleri iri kalın kabuklu ve serttir. Şarabının alkol miktarı ortalama yüzde 12, asit miktarı litrede 6-7 gramdır. Yıllandırmaya uygun şaraplar verir. Ancak ne yazık ki günümüzde iyi kaliteli adakarası şarabı içmek neredeyse imkansızdır. Adakarası üzümü,  lokal küçük üreticiler  tarafından orta kalitede şarap yapımında kullanılmaktadır, şu anda kaliteli bir adakarası şarabı üretilmemektedir.

vşa adasında yetiştirilen şaraplık Adakarası üzümlerden bahsedeceğiz.Adakarası üzümü Marmara adası ve Avşa adasında yetiştirilmektedir. Bu adalarda Cumhuriyet'in ilanına kadar rum vatandaşlar oturmuştur. Rum vatandaşlar tarafından çokça Adakarası üzümü yetiştirilmiştir.

Fakat Avşa adasında nüfusun artması ve insanların 1-2 aylık keyif sürmesi sonrasında bu üzümlerin üretim alanları oldukça azalmıştır.Adakarası üzümü iri taneli olup kalın kabuklu ve serttir.Yıllandırmak için şaraplarda kullanılan Adakarası üzümü oldukça meşhur bir üzüm haline gelmiştir. Günümüzde çok kaliteli

Daha çok Balıkesir, Avşa Adası ve Erdek yöresinde yetiştirilen kaliteli ve yıllanmaya müsait şarap verme potansiyeli yüksek, kabuğu kalın ve iri taneli bir üzüm çeşidimizdir. Koyu renkli ve yoğun aromalı fakat yumuşak içimli şaraplar elde edilir. Bu üzümden üretilen şarapların tipik olarak ortalama alkol derecesi %12 civarındadır. 

Avşa Adası, Erdek ve Balıkesir yöresinde yetiştirilen bir üzümdür. Özellikle de Avşa adasıyla özdeşleşmiştir. Salkımları kanatlı, konik yapıdadır ve salkımdaki tanelerin dizilişi sıktır. Salkım iriliği ortadır. Olgunlaşma zamanı Eylül sonudur. Güzel kırmızı rengi olan, yumuşak ve hoş içimli bir şarap verir. Şarabında % 12 - 13 alkol olur. (Standart Üzüm Çeşitleri Kataloğu - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı)

Ben de, 2005 yılında deneme amaçlı olarak bağa aşıladığım şaraplık üzüm çeşitlerinin arasına Adakarasını da almıştım. Diğer çeşitlerin kimilerini beğenmediğimden, kimilerini de az miktardaki değişik üzüm çeşitleriyle uğraşmak zor olacağından, yeniden aşı yaparak şaraplık üzümleri iki çeşide indirdim. Adakaralarını ise yeniden aşılamak için kesmeye kıyamadım. Ama işin duygusal olan bu boyutunun yanında bir başka boyutu daha var;

 

Burası sıcak iklimli bir yer. Başka yerlere göre üzümler daha erken olgunlaşıyorlar. Bu durum sofralık üzüm için bir avantaj iken, şaraplık üzümde bir dezavantaja dönüşüyor. Olgunlaşma sürecinin uzunluğu tercih edilen, istenilen bir durum. İklimi değiştiremeyeceğimize göre, üzüm çeşidi seçimini iyi yapmalı. Erkenci olan bir çeşit burada yetiştirildiğinde, iklimden dolayı daha da erkenci duruma geleceğinden, bunun önüne geçmek için geç olgunlaşan üzümleri tercih etmek doğru olacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda, olgunlaşma zamanı orta ya da orta-geç arası bir zamana çekilebilecektir. Olgunluğu geciktirmenin bir yolunun da, bağı sulamak olduğu söylenir ki, bu, benim tercih etmeyeceğim bir yoldur. Bizim bağda az miktarda mevcut olan ve hiç sulanmayan Adakarası üzümlerimiz (yıllara göre değişmekle birlikte) Eylül’ün 8-15 leri civarında bağbozumu olgunluğuna geliyorlar.  Adakarası’nın memleketi Avşa adasındaki hasat zamanının Eylül sonu olduğu düşünülürse, buradaki Eylül’ün ikinci haftası hiç de yabana atılacak bir zaman değildir. 

Adakarası herkesin bildiği ve çok tercih edilen bir üzüm çeşidi değil. Ama hem yerli bir çeşit olması, hem de bu iklimde nispeten daha geç bir olgunlaşma zamanına sahip olması bakımından (kendi açımdan) üzerinde durulması gereken bir çeşit.

Bir de, bir itirafta bulunayım; Adakarası şarabının rengi açık oluyor, ben de buna epeyce bir takılıyordum. Çünkü, koyu renkli bir şarap istiyordum. Ama artık rengine o kadar da takılmıyorum, o eskidendi :) Her üzüm koyu renk şarap verecek diye bir şey yok.


 

 

 

 

/

Mehmet Akif Ersoy Mah.152 sokak No:4/a Kemalpaşa - İzmir