ALİCANTE BOUSCHET

Alicante Bouschet veya Alicante Henri Bouschet bir olan şarap üzüm yaygın olarak 1866 yılından beri yetiştirilen olmuştur çeşididir. It is açaprazbirPetit Bouschet(kendisi çok eski çeşitli çapraz Teinturier du Cher ve Aramon) ve Grenache.[1]Alicante bir olduğunu teinturier, kırmızı et ile bir üzüm.Bu birkaç biridir teinturier ait üzümVitis vinifera türünün.Onun derin renk ışık kırmızı şarap ile karıştırma için yararlı hale getirir.Bu sırasında ağır dikildi Yasaklanması yılında Kaliforniya'da ihracat için East Coast.Onun kalın deri taşıma işlemi sırasında çürümeye karşı dirençli yaptı.Bu görünüşünden eksilme olmadan seyreltilmiş olabilir gibi yoğun kırmızı renkli, aynı zamanda yasağı sırasında şarap germe için yararlı oldu.21. yüzyılın başında, Alicante Bouschet içinde büyükçe dikimleri ile Fransa'da 12. en çok ekilen kırmızı şarap üzüm oldu Languedoc,Provenceve Konyak bölgelerde.[2]

Literatürdeki adı Alicante Bouschet’dir. Türkiye’de yoğun olarak Ege Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Yüksek verimli olmasına rağmen asiditesi düşüktür, bu yüzden tek başına (monosepaj) kullanılmaz. Kırmızı üzümler içinde kırmızı şıraya sahip tek üzüm çeşididir, bu nedenle yüksek renk verme özelliği nedeni ile kupajlarda tercih edilmesinde etkilidir. Fransa’da uzun süre en yaygın yetiştirilen üzüm çeşidi olmuştur

Güney Fransa ve Portekiz’de yetiştirilen bir kırmızı şarap üzümü olan Alicante Bouschet (Okunuşu “Alisante Buşe”), ülkemizde de Ege bölgesinde, özellikle Manisa Turgutlu hattında yetiştirilmektedir. Atatürk Orman Çiftliği’nin şarapseverler tarafından da bilinen ünlü şarabı “Boğa Kanı” da bu üzümün katkısıyla üretilmiştir.

1880′li yılların sonunda Henri Bouschet tarafından Fransa’da geliştirilen ve kırmızı üzümler içinde kırmızı ete sahip tek üzüm çeşididir. Verimi yüksek, asiditesi azdır ancak rengi yüzünden tercih edilir. Bu nedenle kupaj şaraplarda renk ve tat olarak farklı kombinasyonlar yaratmak için, katkı amaçlı kullanılan bir üzümdür. Özellikle carignan, öküzgözü, çalkarası ve cinsault üzümlerinden yapılan kupajlarda tercih edilmektedir. Fransada uzun süre en yaygın yetiştirilen üzüm çeşidi olmuştur.

Alicante Bouschet bir olduğunu teinturier üzüm yaygın Fransa'da (özellikle de ekili çeşitli Languedoc-Roussillon bölge), İspanya vePortekiz  , İtalya, İsrail, Makedonya, Kuzey Afrika, Şili ve California bölgelerinde ve, daha az bir ölçüde,. Çeşitliliği bir geçiş olduğunu Petit Bouschet ve Grenache ilk 1866 yılında, viticulturalist Henri Bouschet tarafından yetiştiriliyor.

Başlangıçta gibi popüler bir 19. Yüzyıl üzüm renk derinliğini artırmak için bir harmanlama üzüm olarak tasarlanmış Aramon , Alicante Bouschet hızla yoğun renklendirme için ama onun cömert verim için değil, sadece popüler oldu. Yüksek verimli, kolay büyümek üzüm, Alicante Bouschet aşağıdaki harap Avrupa şarap endüstrilerini yeniden yardım için kullanıldı filoksera salgın. 

Alicante Bouschet Üzüm

Içinde Yasağı süre boyunca Amerika Birleşik Devletleri , Alicante Bouschet genellikle Kaliforniya'da yetiştirilen ve sofralık üzüm olarak East Coast sattı. Çeşidin kalın deri sandıklar ulaşım dayanmak için yeterince sağlam yapılmış ve sulu eti hiçbir şey boşa gitti sağlamak, üzüm birkaç kez basmanız yasadışı winemakers sağladı.

  1. üzümlerinden ayrım. Modern üreticileri Almanya , İspanya ve Alentejo doğru büyüdüğü zaman, Portekiz, çeşitli insanların algısını değiştirmek ve kanıtlamak için çalışıyoruz, bu, meyveli, taze ve dengeli büyük şarap yapma yeteneğine sahiptir.

Bir harman içinde, Alicante Bouschet, yumuşak doku ve arzu edilen renk katkı sağlamaktadır. Ancak, çok erken sezon büyük bitkileri olgunlaştırmak ve üretme kabiliyeti derinliği ve alkollü gücü pahasına geliyor. Kontrollü verim ve çalışkan yer seçimi ile, Alicante Bouschet cazip bir fiyata mükemmel şarap üretebilir.

Fransa 'nın güneyinde ve İspanya 'da yaygın olarak yetişen Alicante Bouchet filokseranın yayılması sonucu Türkiye'ye gelmiştir. İzmir yakınlarında, Ege 'nin yumuşak ikliminde, killi- kumlu ve çakıllı topraklarda yetişir. Alicante Bouchet ' nin etli kısmı kabuğu gibi kırmızıdır. Bu nedenle şaraplık üzümler arasında adı "boyacı" olarak geçmektedir. Alicante Kavaklıdere’ nin Ege-Pendore Bağları’nda yetiştirilmektedir.

Kırmızı meyve ve baharat aromaları belirgin olan Alicante Bouchet koyu renkli, meyveli, orta asitli, olgun tanenli şaraplar verir.

Alicante BouchetVinart Carignan-Alicante,Yakut,Angorakupaj şaraplarında kullanılmaktadır. Kavaklıdere Kırmızı Üzüm Suyu Alicante Bouchet üzümünden üretilmektedir.


/

Mehmet Akif Ersoy Mah.152 sokak No:4/a Kemalpaşa - İzmir